Свят

Българските училища в чужбина срещу промените в изборния кодекс

Българските училища в чужбина излязоха с декларация срещу промените в изборния кодекс, ограничаващи изборните права на сънародниците ни зад граница.

В декларацията са се включили български училища от Франция, Германия, Холандия, Италия, Испания, Холандия и Кипър. Българите виждат в промените политика на разделяне, разединияване и дебългаризация, провеждана от политиците ни след както хем гласуването става задължително и практически губиш част от гражданските си права ако не успееш да гласуваш, хем за много българи в чужбина гласуването се затруднява поради разстоянията и традиционно ужасната организация при избори.

Практически българите в чужбина биват отблъсквани от политиците им, пряко личните им усилия да останат българи. Усилия, които други по-ниско образовани и мотивирани български граждани не полагат, но имат осигурен безплатен транспорт с автобуси. Политиците ни се изживяват като някакви градинари. Задължават да гласуват едни хора които не е много ясно дали са в състояние да прочетат бюлетината или да кажат „добър ден“, но идеално знаят за кой номер да гласуват (при нужда си подават пръчица за улеснение в намиране на точното място за хиксче). Но пък виждат заплаха за националната сигурност в определянето на политиката и бъдещето на страната да участват активни и образовани българи като студенти в Харвард, банкери в Лондон и инженери в Германия, които късат от залъка и свободното си време за да поддържат българско училище и да могат децата им да останат българи.

В декларацията си училищата напомнят, че либерализацията на изборното законодателство през 2014 година доведе до впечатляващ ръст на броя гласували български граждани в Европа и Америка.

Връщането на ограничителните условия за гласуване всъщност прекъсват тази положителна динамика и зачеркват с един замах многогодишни усилия против пълната асимилация на следващото поколение български граждани и в полза на устойчива връзка на диаспората ни с държавата.

Днес правната комисия подкрепи ветото на президента, очаква се утре то да бъде гласувано в парламента. Галина Иванова-Кумбаро, директор на българското училище и на Българския културен център в Никозия определи това като обнадеждаващо:

Ето и целия текст на декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ

Ние, представители на български училища в чужбина заявяваме, че промените в Избовния кодекс приети в края на април 2016 г. ограничават правата ни, като затрудняват много от нашите семейства, както и нашите пълнолетни възпитаници да гласуват. Подобна ограничителна политика влиза в разрез с многогодишния ни всеотдаен труд за запазаване на българско самосъзнание зад граница.

След много усилия от страна на активни български граждани, родители и учители, българската държава започна, макар и срамежливо, да провежда образователна политика в чужбина извън историческите ни диаспори, през 2009 год. От тогава българските училища в чужбина растат лавинообразно и по брой, и по влияние, и по успехи. Това е пример за несъстоятелността на псевдоаргумента, според който българите в чужбина не желаят да остават българи и не желаят децата им да учат български.

Факт е, че все още прекалено голяма част от българските семейства не са обхванати от този процес, но това е защото държавната политика не е стигнала до тях, не е достатъчно насърчителна, няма достатъчно информация и достъп до обучението. За съжаление, десетки години бездействие са довели до това положение и сега ще са необходими десетки години за връщането на много българи в национална орбита или поне спиране на обезкръвяване на нацията чрез запазване на българско самосъзнание на подрастващите поколения в чужбина. Но началото е поставено, положителна тенденция – налице и резултатите са осезаеми. Не случайно българското Министерство на образованието ги изтъква официално и се гордее с тях.

Успоредно с това, последните промени на Изборния кодекс през 2014 г. дадоха очаквания резултат, а именно впечатляващ ръст и в някои западни държави – в пъти – на броя гласували български граждани в Европа и Америка на парламентарните избори. Българските училища в чужбина със сигурност също са изиграли роля в това увеличение, защото те създават благоприятна среда за общуване и запознаване с българската действителност чрез традиционните празници, които организират и най-общо чрез връзките, които създават както между семействата, така и между тях и български институции (чрез дарителски кампании например или чрез проекти на културен и педагогически обмен с България и български общности в други държави).

По тези причини, връщането на ограничителни условия за гласуване всъщност прекъсват тази положителна динамика и зачеркват с един замах многогодишни усилия против пълната асимилация на следващото поколение български граждани и в полза на устойчива връзка на диаспората ни с държавата. Само чрез такава динамика България може да се надява на осезаемо влияние в света, както икономическо, така и политическо, но и на реализиране на огромен потенциал в интерес на българското общество.

Затова ние, представители на български училища в чужбина, в навечерието на 24 май, призоваваме българските народни представители да проявят разум и да не унищожават нашия съзидателен труд. Възпитавайки български граждани, ние създаваме сила в полза на България. Молим да я приемете, а не да я отблъсквате. Молим избраниците на българския народ да създават насърчителни условия за изразяване на българското гражданско самосъзнание, а именно безпрепятствен достъп до урните и мотивация за избор на народни представители чрез избирателен район „чужбина“.

Само така българският народ може да върви обединено и уравновесено към стабилно политическо бъдеще и икономически просперитет. Не ни отблъсквайте, а ни позволете да продължаваме да възпитаваме и даваме на България български граждани!

15 май 2016 г.

Подписали Декларацията:

Камелия Конакчиева, училище „Кирил и Методий“, Париж, Франция,

Евелина Аврамова, училище „Васил Левски“, Саарбрюкен, Германия

Гергана Христова, училище „Пейо Яворов“, Милано, Италия,
Илиана Илиева-Дъбова, училище „Св. Седмочисленици“, Тарагона – Реус, Испания

Антония Петрова, училище „Иван Вазов“, Манделю, Франция

Елица Йорданова, училище „АБВ“, Амстердам, Холандия

Галина Иванова – Кумбару, Български културен център „Кирил и Методий“, Никозия, Кипър

Янка Желязова-Петерсен, Българско неделно училище в Регенсбург, Германия,

Анели Младенова, училище „Св. Климент Охридски“, Екс-ан-Прованс, Франция

Източник
Bulgaria on AirBiTClubZ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Корени
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.