България

Депутатите се обединиха срещу българите

Депутатите в парламента на Република България преживяха странен катарзис и за една нощ задружно се обединиха срещу българите в чужбина.

Депутатите от ГЕРБ гласуваха срещу внесения от самите тях в сряда текст за създаване на отделен избирателен район „Извън страната“ и в четвъртък и петък в пленарна зала подкрепиха обратното предложение на ДПС и БСП. Трите партии, подкрепени от Патриотичния фронт, АБВ, „Атака“ и БДЦ, единно на практика ограничиха правото на българите в чужбина да са равноправни български граждани. Остава загадка странното единомислие дори при подобни лупинги на мнението на 180 градуса за часове на уж отделни хора и личности, които сме наели (с данъците си) уж да представляват интересите ни.

Българите в чужбина ще останат лишени от правото, което имат избирателите на българска територия – да гласуват не само за партийна листа, но и преференциално за някой от включените в нея кандидати. Освен това се запазват и всички условия за повторение на многократно предизвикалата бурни протести по места практика – няколкостотин гласа да се оказват достатъчни за спечелване на депутатски мандат, заради разпределянето на гласовете от чужбина в съществуващите избирателни райони в страната. Практика, направила депутати в парламентарната република (и съответно начело на държавата) като Бат Сали.

На пръв поглед това като че е просто липса на напредък, но в комбинация със задължителното гласуване което все пак мина, на практика дългосрочно отдалечава и изолира българите в чужбина от участие в изборния процес и засилва контрола на партийните машини от статуквото. Едновременно с това гласуването в чужбина ще се извършва само в посолствата и консулствата, което доказано възпрепятства огромна част от българите в чужбина да упражнят конституционното си избирателно право поради физическа невъзможност и пословично лоша организация. Особено на места с по-голям брой български граждани като Лондон и Чикаго, физически би било трудно хората да гласуват, дори а чакат на опашка цял ден.

Партиите по-малко изглеждат като нещо различно от няколко глави на една и съща лямя, конкуриращи се за пред хората, но всъщност просто сменящи се и обединяващи се светкавично при усетена опасност за някоя от тях.

Лидерът на ДСБ Радан Кънев коментира:

Занимаваме се с това, по насилствен законодателен път да задължим българските граждани да запълнят огромната пропаст между нас и тях, която сами сме изкопали. Пропаст, която е наш грях, да бъде запълнена чрез вменяване на задължения другиму да се яви до изборните урни и да гласува за някой от нас. Не мога да приема да се държим като стара мома, която си търси млади избиратели с пари и по насилствен път.

Депутатът Гроздан Караджов подаде писмено предложението си за въвеждането на чл. 5 от „Избирателния закон“ на Алеко Константинов от 1890 г.: Три дена преди избора, както и в самия ден на избора, почва се морално влияние върху избирателите и арестуванието на разсуждающите. Ако избирателите са заети с отбивание на пътна повинност, полицията се грижи да пусне вместо тях бюлетините в урните.

Това нещо да се брои за действителен глас и на практика да даде на най-първите партии. Какво правите всъщност? Карате избирателите да отидат до урните да гласуват, понеже ги задължавате, и казвате на избирателя, че може да се изхитри и да не иска да гласува за нас и ние ще те надхитрим, не само да ти зачетем гласа, а дори да отиде за най-първите … Алеко ги е описал тия хубавци като вас, дето ги внасят тези текстове.

Общо от Реформаторския блок гласовете „за“ промяната, предложена от Патриотичния фронт, са 7 – Вили Лилков (ДСБ), Борис Станимиров (ДСБ), Валентин Павлов (ДСБ), Станислав Иванов (ДСБ), Иван Иванов (гражданска квота), Костадин Марков (СДС) и Румен Христов (СДС). Общо „за“ гласуваха 71 от ГЕРБ, 24 от БСП, 7 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 4 от БДЦ, 5 от „Атака“, 10 от АБВ и 1 независим. Срещу предложението бяха 28 от ДПС, 4 от Реформаторския блок, 1 от БДЦ и 2 независими. „Въздържал се“ гласуваха 3 от Реформаторския блок и 5 от БДЦ.

Пред „Дневник“ лидерът на ДСБ заяви, че е станало объркване какво точно се гласува и при двете гласувания на конкретния параграф. Затова веднага, след като се приемат тези поправки, от Реформаторския блок щели да внесат наново предложението само в страните извън Евросъюза и Северна Америка да важи ограничението за откриването на секции само в дипломатическите и консулските представителства. Това било коментирано и с депутати от ГЕРБ.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви пред „Дневник“, че не е обсъждан такъв вариант и няма да се променя току-що гласуваната норма.

Източник
MediapoolДневник

2 коментара

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Корени
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.