Западни Покрайнини

Образованието на български език в Западните Покрайнини куца

Българският език все още е факултативен, няма българска паралелка в Цариброд и не влиза в общия бал при завършване на училище. Поне има напредък с учебниците.

В Сърбия родителите избират езика на който да се образоват децата им при записването им в първи клас. За българчетата в Западните Покрайнини вариантите са три – на сръбски, на български или двуезиково, след закон, приет още през 1992-а.

До скоро липсваха учебници и преподаватели за обучение изцяло на български. След стартиралия през 2014-а проект за 112 000 Евро, напредък има.  Според Катерина Симеонова, директор на ОУ Христо Ботев в Цариброд, училището е подготвено и с преподаватели и с помещения за паралелка на български език.

Имат отделен преподавател от първи клас и това, което училището се старае не само чрез часовете, не само от уроците, но и много повече с извънкласна дейност, извънучилищна дейност със сътрудничество с институции от България да направим така, че учениците много по-често да са в състояние да приказват на български език.

Всяка година се прави презентация, но все още недостатъчно родители избират да запишат децата си в българска паралелка. Сръбското Министерство на Образованието обаче за 25 години все още не е направило адекватен план и програма за двуезиково обучение. Повечето родители избират варианта за обучение изцяло на сръбски. От основното училище биха желали да може а се сформира паралелка и с под 15 ученика (както е по норматив сега). Българския остава като майчин с елементи на култура и традиция. Учи се (по желание) по два часа седмично.

Може би затова, че учениците на 7 годинки все още са малки. Може би затова, че още липсват учебници за българския език, за малките класове и просто надяваме се, че всичките тези трудности ще се преодолеят.

 

Стефан Стойков, заместник-председател на Националния съвет на БНМ казва:

За първи път този национален съвет има и учебници след 30 години за основното училище и след 50 и нещо години за средното училище. Учебниците от първи до шести клас вече са по училищата, ето моето дете е шести клас и има всички учебници.

Тук ни е молбата към министерството на образованието на България и Държавната агенция за българи в чужбина да съдействат да направят комисия и да кажат кое е най-подходящо да изучават от българската история българите в Сърбия.

Според информация на БНТ са отпечатани (всичко) 64 комплекта с по 30-40 учебника. Те могат да бъдат закупени от училищата на цени както учебниците на сръбски. От Националния Съвет на Българите в Сърбия казват че са в процедура учебници за седми и осми клас. Би трябвало да бъдат отпечатани до 1-ви Септември.

Скромен напредък като за 112 000 Евро, но все някакъв…

Владица Димитров, кмет на Община Димитровград/Цариброд казва:

Аз се надявам, че за година до две ще решим тази паралелка. Това е до 88-ма година било училище, където се учело на български език. След това българският език се учи като и сръбския, но сега е само факултативен и това е срамота за едно малцинство.


Източник: БНТ

Източник
БНТ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Корени
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.