Европа

Хиляди българи са жертва на есплоатация

Десетки хиляди българи работят сезонна работа в чужбина и много от тях стават жертви на есплоатация и измами.

Най-често в схема за есплоатация сезонните работници попадат както отговорят на обява от неясни частни лица. Обещанията са за нормална работа, добро заплащане и настаняване. Когато се озоват на масто се оказва, че условията са крайно мизерни. Нерядко някакъв повод им вземат документите, а заплащането някак се бави или не идва.

Повече от 1,2 млн. българи официално работят извън България. Над 30 % от тях са сезонни работници в земеделието на Европа. По държави данните сочат следното: в Германия са 300 хил. души, в Англия – 300 хил., в Италия – 100 хил., в Испания – 350 хил., Гърция – 120 хил., във Франция – 40 хил., в Австрия – 25 хил., в Швеция – 9 хил. българи.

Проблемите варират според държавите (или по-скоро ефективността на правораздаването им), но схемата е общо взето сходна – некоректен посредник закарва работици нелегално. Уж така се пестят разходи от примерно застраховки и осигуровки. Нелегалните работници обаче не разполагат и със защита, а са драстично по-ниско платени.

В Швеция, например сезонните работници обикновено берат горски плодове. Те често се изкупуват от нерегламентирани прекупвачи (и българи и шведи), които предлагат около 1/3 от реалната цена. Българските работници се озовават в ужасни условия и често се налага да спят под открито небе. Продуктивността на некултивирани растения силно варира според годината и понякога е съвсем слаба. Стига се до кризисни ситуации, при които стотици българи биват изоставени под открито небе в Швеция без средства да се приберат. Обикновено посредника ги е закарал, но е осъзнал че през тази година реколтата е слаба и надници няма да може да плаща.

Българите в Италия, са около 100 000, от които около 30 000 работят в земеделието. 96,1% са със срочни договори. Това всъщност е доста добре при положение че 43% от работниците в земеделието там са в сивата икономика, но е страно че при все че сме в ЕС и имаме пълно право на легална работа, все пак да има и нелегано работещи там българи. Нелегалните работници често живеят в гета извън населени места. Рядко влизат в контакт със синдикатите или местните институции и мигрират заедно с работата от регион на регион. Жертвите на експлатация понякога е трудно дори да бъдат открити, след както са подали сигнал. Заплащането е около 25-30 €/ден (40% от нормалното), а работният ден е по 10-12 часа.

Какво е важно да знят българските работници, преди да заминат:

  • Проучете добре агенцията-посредник или източника на информация, а по възможност и работодателя, при когото отивате. Първоначална информация на ще намерите на сайта на Агенцията по заетостта:  www.az.government.bg.
  • Трябва предварително да подпишете договор на български език (или език, който разбирате), както и на официалния език на страната на работодателя.
  • Не давайте документите си за самоличност на никого и под никакъв предлог.
  • Посъветвайте се с Националната комисия за борба с трафика на хора, Агенцията по заетостта и Бюрата по труда относно възможностите за безопасно пътуване и работа в чужбина.
  • Вземете с Вас адреса и телефона на българското представителство в страната, за която ще пътувате. Ако попаднете в рискова ситуация и сте в беда, незабавно се свържете с тях, местните компетентни власти или със Ситуационния център на МВнР-тел. +359 2 948 24 04+359 2 971 38 56 и e-mail: crisis@mfa.bg.
  • Не отговаряйте на обяви с неясен подател. Особено ако съдържат само малко име за контакт и избягват показване и подписване на документи. Това е ясен сигнал, че подателят планира да се покрие или се опасява от съдебни последствия.

Източник
ЧерномориеEurochicago

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Корени
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.