Бесарабия

Ден на бесарабските българи

На 29-и Октомври за 72-ри път днес се отбелязва Ден на Бесарабските Българи. На тази дата (стар стил 15 октомври) през 1838 година, след около петгодишно строителство се освещава трипрестолният храм в „Свето Преображение Господне“ Болград (днешна Украйна).

бесарабски българи

Денят на бесарабските ще бъде тържествено отбелязан в голямото българо-гагаузко село Кубей, Болградски район.
  Програма на празника включва изложба на приложно изкуство „Бесарабски мотиви“ и голям празничен гала-концерт с участие на български фолклорни и танцови състави от Болградски, Саратски, Арцизки, Измаилски, Тарутински и Ренийски район, Одеска област.

Стартът на тържествата бе даден още на 24 Октомври 2010 г. в гр. Измаил. В дома на културата „Шевченко“ учениците от Измаилския български културно-просветен център „Аз Буки Веди“ са изнесли празничен концерт. На 28 октомври за българите в Одеса в Одеската филхармония от 19 часа беше организиран концерт от възпитаниците на Одеския български културно-просветен център „Аз Буки Веди“, в който участваха състави от селата Каменка и Бановка. На 2 ноември в гр. Болград ще бъде открита изложба на стари снимки „Бесарабските българи: хроника на XX век“. Изложбата се провежда съвместно с Българския младежки клуб „Актив“. Град Болград е поредната спирка на тези уникални кадри, направени на протежение на ХХ век в бесарабските села. Изложбата вече бе представена в гр. Одеса, предстои да бъде показана и в други украински градове.


бесарабски българи

Като „бесарабски“ българи са известни българите, живеещи в областта Бесарабия, намираща се на териториите на Молдова и Украйна.
  Българското етническо присъствие в областта датира от Средновековието, но големи преселнически вълни от българи в региона има в периода от края на XVIII до първата третина на XIX век.

бесарабски българи

По онова време, тази част на Бесарабия е в пределите на Руската империя, а нашите сънародници са преселници са със статут на колонисти. Основните бежански вълни отвъд Дунава съвпадат с многобройните руско-турски военни конфликти и са подпомогнати от руската протекционистична политика. Така в края на 18 и през 19 век около 400 000 българи се преселват в княжествата Влашко, Молдова и Бесарабия, която през определени периоди е руска територия. Съгласно дадените им права и привилегии, организират свои колонии, основават градовете Болград и Комрат, както и 64 села. Намерили възможности за относително свободно развитие, те полагат усилия за съхраняване на своята вяра, роден език, традиции и обичаи. Преодолявайки трудностите на преселението и усвояването на новите земи, донасяйки трудолюбиото и напреднали за времетото си технологии, българите съумяват да постигнат добро икономическо равнище, организират духовните си и просветни средища, което им гарантира възможности за по-нататъшен просперитет.
  Болград е основан през 1819 г. от български преселници на мястото на с. Табак. През периода 1856-1878 г. е в пределите на Молдова. Градът бързо се формира като културен център на българските колонии в Бесарабия. Освен знаменателното освещаване на величествения храм „Свето Преображение Господне“, друг знаков момент в развитието на селището е откриването на първото българско общообразователно училище. Това е прословутата Болградска гимназия „Св.св.Кирил и Методий“ (Народно централно училище в Болград), учредена с правителствена грамота на молдовския княз Никола Богориди на 28 юни 1858 г. Болградската гимназия изиграва много голяма роля в българското Възраждане. Тя подготвя първите политически, просветни и културни дейци в България след Освобождението и възстановяването на българската държавност през 1878 г.

бесарабски българи
бесарабски българи

  Болград постепенно се превръща в символ на съхраненото българско самосъзнание, а „Свето Преображение Господне“ е най-величественият за времето си храм – прослава на светата християнска вяра и българска духовност. Бесарабските българи имат големи заслуги към прародината България и значими проекции в националната ни и културна история. През далечната 1938 г., когато се честват юбилеите на двете особено ценни народностни постижения – 100 години от освещаване на храма и 80 години от основаването на гимназията се издига призивът: Нека денят на освещаване на храма се превърне в голям празник – Ден на Бесарабските Българи! Нека съвременна България тачи спомена за своите сънародници, извършили подвига на преселението, поддържали вече два века жива връзката си с прародината, съхранили своята вяра, език, традиции, жертвоготовно подпомагали нашето Отечество в най-тежките периоди от историческото му развитие! След 1989 г. честването на празника се възобновява от Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийски българи „Родолюбец“. Всяка седмица около 29 октомври е наситена с културни събития и научни прояви, посветени на историята и съвременното състояние на бесарабските българи.
  За разлика от много други светини в българската национална и културна история, храмът „Свето Преображение Господне“ е винаги отворен и приема жадуващите духовно упование и пречистване.

Училището, днес е специализирано общообразователно училище-интернат „Болградска гимназия „Г.С. Раковски““. То е пълно с деца, а българският език, история и култура са сред най-желаните предмети. С добрата си подготовка, много от випускниците на гимназията продължават образованието си в университети в България.


бесарабски българи

  В Молдова най-голяма концентрация на българско население има в южните части на страната. Според преброяване от 1989 г. бесарабските българи на територията на страната са 88 419 души, а според това от октомври 2005 г. – 65 072. Над 140 000 души са българите, живеещи в Украйна – предимно концентрирани в районите Болградски, Тарутински, Арцизки, Саратски, Измаилски и Татарбунарски.

Значително по-малко по брой население от бесарабски българи има още в Грузия – като част от българско население, наброяващо 650 души (към 1999 г.), Казахстан – като част от българско население, наброяващо 15-20 хиляди души, Узбекистан – като част от българско население, наброяващо около 2 200 души (към 1998 г.), Туркменистан – като част от българско население, наброяващо около 100 души (към 1998 г.), Таджикистан – като част от българско население, наброяващо около 1100 души (към 1998 г.).


За  Конгреса на Българите в Украйна

  Всеукраинска обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“ е учредена на 15 юли 2007 г. с Президент Юрий Иванович Граматик. Организацията има статут на всеукраинска и в нея може да членуват както физически лица, така и други сдружения на принципа на колективното членство. Основната цел е съхраняване на правата на българите в Украйна в съответствие със законите на страната. Много голямо значение се отдава на поддържане на българската национална идентичност на нашите сънародници. Първостепенна задача на организацията е създаването на по-добри възможности за изучаване на съвременния български език в селищата с компактно българско население.

бесарабски българи


  От 01.03.2008 г. стартира проектът Български културно-просветен център „Аз Буки Веди“ с ръководител Екатерина Гержик. Целта е да се създадат условия децата и подрастващите да овладеят нормите на съвременния български език, да опознаят историята, културата и традициите на своята прародина. Учениците активно участват в различни творчески конкурси, спортни олимпиади, удостоени са с десетки грамоти, допломи и награди.

  През 2008 година Конгресът подкрепя инициативата на група млади българи от Украйна за създаване на български младежки клуб „Актив“. Основната му ориентация е към младите бесарабски българи в Одеса и Одеска област. Клубът си поставя за цел съхраняване на българското национално самосъзнание, приобщаване към българската култура и традиции. Организира младежки срещи и културни инициативи, съдейства на талантливи младежи в тяхната изява и реализация. Стреми се към установяване на контакти и сътрудничество с младото поколение на България. Участва в създаването и поддържането на Информационния портал на българите в Украйна bg-ua.org.


Източници: Асоциация на Българите в Украйна, Конгрес на Българите в Украйна, Информационенен портал на Българите в Украйна

Източник
Асоциация на Българите в УкрайнаКонгрес на Българите в УкрайнаИнформационенен портал на Българите в Украйна

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Корени
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.